Przejdź do treści

OSP Stare Bielsko​

Poligon Strażacki BB

O poligonie

Poligon Strażacki Bielsko-Biała - Logo
Poligon Strażacki to miejsce o wielkości 1,5 ha działki do ćwiczeń z zakresu pożarów wewnętrznych, ćwiczeń wysokościowych, ratownictwa technicznego ale także poligonu dla najmłodszych adeptów pożarnictwa z Młodzieżowych Drużyn Pożarowych.
Poligon znajduje się na tyłach Auchan w Bielsku – Białej.

Dla kogo?

Strażaków ochotników

z całej Polski a jest ich w sumie prawie 700 tyś.

Strażaków PSP

z całego kraju, którzy również mogą tam ćwiczyć a także GOPR czy Pogotowie Ratunkowe czy inne służby mundurowe.

Cywili

Poligon dostępny także dla osób, które nie należą do służb mundurowych ale chcą nauczyć się ratownictwa, na mniej wymagających warunkach.

Kluczowe miejsca

Trenażer pożarowy

To serce poligonu, to w nim są wykonywane ćwiczenia technik zwalczania pożarów mieszkań, lokalizacji osób, poruszanie w zadymieniu, wysokiej temperaturze, technik RIT. Zbudowany z 7 kontenerów wraz z urządzeniami takimi jak tv, łóżko czy klatka schodowa.Różnorodność i elastyczność konfiguracji wnętrza, możliwość zadymienia, generowania efektów dźwiękowych i świetlnych umożliwiają realizację różnych wariantów symulacji, zarówno pojedynczych pożarów jak i ciągów zdarzeń a w tym ćwiczenia technik używania termowizji. Trenażer umożliwia również wywołanie zjawiska „flash over”.

Ratownictwo wysokościowe

To miejsce w którym strażacy uczą się ratowania osób poszkodowanych z wysokości.

Gondola jaką pozyskaliśmy już z kolej-szyndzielnia.pl do ćwiczeń, nabiera unikatowej formy ponieważ w całej Polsce nikt nie ćwiczy ratownictwa z kolejki górskiej.

Pomieszczenia biurowe z zapleczem sanitarnym

Przed praktyką oczywiście jest potrzeba trochę teorii a więc przygotowanie niezbędne do dalszego szkolenia, a po szkoleniach jest miejsce do przebrania się i wzięcia toalety z prysznicem.

Poligon dla MDP

To właśnie miejsce dla najmłodszych gdzie pokonują tor przeszkód a także poznają techniki ratownictwa medycznego, pożarowego i wysokościowego.

Ratownictwo techniczne

To miejsce do ćwiczeń z osobami poszkodowanymi w pojazdach, na placu jest przewrócony autobus a także inne pojazdy na których strażacy mogą ćwiczyć technik wydobywania osób.